Kilpailukalenteri
Tässä ovat Suomen Nyrkkeilyliiton kilpailut ja tänne listaamme myös yhteistyössä Lohjan Nyrkkeilykerho ry:n kanssa järjestämämme kilpailut. Niistä päivitämme tietoja myös Facebookiin, kannattaa seurata toimintaamme sitäkin kautta.
​
Lista on päivitetty 16.2.2022
Suomen Nyrkkeilyliiton sivuilla näkyvät mahdollisesti sen jälkeen tulleet muutokset.
​
​
Kilpailuiden määritelmät sekä kilpailuhakukriteerit löytyvät liiton verkkosivuilta: www.nyrkkeilyliitto.com/nyrkkeilyinfo/nyrkkeilyn-saannot-ja-ohjeet/
​
Kilpailujen hakujärjestys
1. AIBA turnaukset
2. Mestaruuskilpailut
3. Kansainväliset turnaukset
4. Kansalliset kilpailut
5. Salikilpailut
Vuoden 2022 hakuaika päättyi 27.8.2021
​
Kilpailulupien hinnat:
Salikilpailut 20,00 euroa
27.8 jälkeen haetut 60,00 euroa
​
Kansalliset kilpailut 100,00 euroa
27.8 jälkeen haetut 200,00 euroa
​
Kansainväliset kilpailut 100,00 euroa
27.8 jälkeen haetut 200,00 euroa
​
Kansainväliset turnaukset 250,00 euroa
27.8 jälkeen haetut 500,00 euroa
​
TUL- turnaus, seniorit 200,00 euroa
​
TUL- turnaus, juniorit 100,00 euroa
​
Kultahanska-turnaus, juniorit 100,00 euroa
​
Nuorisonyrkkeilypäivät 100,00 euroa
​
SM-kilpailut A- ja B-juniorit 200,00 euroa
​
SM-kilpailut, seniorit 6500,00 euroa
​
Maaottelut 300,00 euroa
​
​
Kilpailut 2022
Suomen Nyrkkeilyliiton kilpailukalenteri 2022
​
SUOMEN NYRKKEILYLIITON KILPAILUKALENTERI 2022
Tammikuu
8.1. RoRe, LaLu S Rovaniemi
21-23.1. Tammer Turnaus, TVS Kv Tampere
30.1. Ruskiksen Skabat, VN, HTN, STB S Helsinki
​
Helmikuu
5-6.2. TUL-turnaus, juniorit K Solvalla/ YTK
12.2. Kajaani Boxing Night Kv Kajaani
20.2. Ruskiksen Skabat, VN, HTN, STB S Helsinki
26.2. Raahen Nyrkkeilijät S Raahe
26.2. Nääsnyrkkeilyt, TVS S Tampere
Maaliskuu
4-6.3. TUL-turnaus, seniorit K Kajaani
13.3. Ruskiksen Skabat, VN, HTN, STB S Helsinki
19.-20.3. Nuorisonyrkkeilypäivät C- ja D -juniorit K Kokkola
24.-27.3. PM-kilpailut Kv Islanti
26.3 Pekan kansalliset K Reisjärvi
Huhtikuu
2.4. RoRe, LaLu S Rovaniemi
7-10.4. 40. GeeBee -turnaus Kv Helsinki
17.4. Nääsnyrkkeilyt, TVS S Tampere
23-24.4. Kings Cup, KiNK Kv Kiiminki
Toukokuu
7-8.5. Pirkka – Turnaus, TVS Kv Tampere
21.5. Ylä-Tikkurilan Kipinä S Vantaa
Heinäkuu
23.7. Kajaanin Kuohu K Kajaani
Syyskuu
3.9. Ylä-Tikkurilan Kipinä S Vantaa
9-11.9. Ruskaturnaus Kv Rovaniemi
18.9. Ruskiksen Skabat, VN, HTN, STB S Helsinki
24.9 Ykspihlajan Reiman kansalliset K Kokkola
24.9. Nääsnyrkkeilyt, TVS S Tampere
Lokakuu
1-2.10. Kultahanska – turnaus, YTK K Vantaa
6.10. Forssan Nyrkkeilijät K Forssa
23.10 Pentti Hämäläisen muistokilpailut Kv Kotka
29.10. Raahen Nyrkkeilijät S Raahe
30.10. Ruskiksen Skabat, VN, HTN, STB S Helsinki
Marraskuu
5-6.11. A- ja B-junioreiden SM-kilpailut, KiNK K Kiiminki
11-13.11. Tammer Turnaus, TVS Kv Tampere
12.11. RoRe, LaLu S Rovaniemi
19.11. Hämeenlinnan Kisa K Hämeenlinna
25-27.11. Vantaa open A- ja B- juniorit Kv Vantaa
26.11. Nääsnyrkkeilyt, TVS S Tampere
Joulukuu
3.12. Someron Voima K Somero
9-11.12 SM-kisat, seniorit K
Kilpailujen lyhenteet kalenterissa: S tarkoittaa salikilpailua K tarkoittaa kansallista kilpailua KV tarkoittaa kansainvälistä kilpailua